Przypominamy, że od 1 stycznia 2025 roku w życie wchodzą zmiany dotyczące jednolitego pliku kontrolnego JPK – CIT.
Na jakie zmiany muszą się przygotować przedsiębiorcy? W styczniu 2025 roku wchodzą w życie reformy dotyczące pliku JPK – CIT, które mogą spowodować konieczność zebrania dodatkowych danych, dostosowania systemów finansowo – księgowych a także wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych.
Zmiany
O zachodzących zmianach pisaliśmy już w czerwcu w artykule pod tytułem: „Nowe przepisy JPK ST KR – Co powinni wiedzieć przedsiębiorcy?„. Jednak tym razem opiszemy kluczowe zmiany, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2025r.
Raportowanie
Jedną z ważniejszych zmian jakie zachodzą od 2025r. są przepisy dotyczące JPK – CIT. Zmiana ta dotyczy wdrożenia narzędzia, które ułatwi monitorowanie, analizę a także umożliwi wykrywanie nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. Jest to jednocześnie kontynuacja wdrożonych wcześniej zmian dotyczących samego JPK, który pozwala uporządkować i kontrolować kwestie związane z VAT. Oznacza to, że od 1 stycznia 2025 roku najwięksi podatnicy CIT, czyli tacy, którzy osiągają przychód powyżej 50 mln EUR, będą podlegać zobowiązaniu, aby prowadzić księgi rachunkowe wyłącznie w formie elektronicznej. Również co roku będzie ich obowiązywać przesyłanie JPK – CIT do organów podatkowych. Obowiązki te oznaczają również, iż przedsiębiorców zmusza się do wprowadzenia zmian w sposobie księgowania.
Na mocy nowego rozporządzenia określony jest zakres dodatkowych danych, które przedsiębiorcy będą musieli wykazywać w księgach, które prowadzą. Oznacza to również, że organy podatkowe będą regularnie monitorować rozliczenia przedsiębiorców.
Terminy składania pliku JPK – CIT
Mała przypominajka z zakresu terminu złożenia przez podatnika CIT raportu:
- Podatnicy CIT, których przychody przekraczają 50 mln EUR a także grupy kapitałowe, są zobowiązani dostarczyć plik JPK – CIT w roku 2026 za rok 2025.
- Podatnicy CIT a także spółki niebędące osobami prawnymi, które mają obowiązek przesyłania JPK_VAT, są zobowiązani dostarczyć plik JPK – CIT w roku 2027 za rok 2026.
- Pozostali podatnicy CIT oraz spółki niebędące osobami prawnymi, zobowiązani są dostarczyć plik JPK – CIT w roku 2028 za rok 2027.
Co ważne, plik JPK – CIT składa się w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego.
Procedura SME – procedura zwolnienia transgranicznego
Kolejną znaczącą zmianą jest zmiana, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2025 roku będzie zmiana w zasadach korzystania ze zwolnienia podmiotowego dotycząca zwolnienia z VAT dla małych przedsiębiorców w całej Unii Europejskiej. Od stycznia 2025 roku podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie tylko w Polsce, ale też w innych państwach członkowskich, w których nie posiadają siedziby, nie będą już musieli się rejestrować do celów VAT. Ta zmiana będzie wielką ulgą szczególnie dla małych przedsiębiorstw. Jednak aby móc skorzystać z wyżej wspomnianego zwolnienia podatnik będzie musiał się zobowiązać do składania informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE raz na kwartał.
Istotnym jest również fakt, że nie ulega zmianie limit obrotów sprzedaży, który uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego VAT. Jest to szczególnie ważne dla małych podatników.
Należy zaznaczyć, że zwolnienie podmiotowe VAT, o którym mowa, nie przysługuje jednak przedsiębiorcom zajmującym się sprzedażą m.in. towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT ( dla przykładu możemy zaliczyć m.in. wyroby jubilerskie) oraz przedsiębiorcom, którzy świadczą usługi prawnicze, doradcze, jubilerskie.
Zwolnienie z VAT – jak skorzystać?
Procedura zwolnienia podmiotowego VAT zaczyna się od złożenia przez podatnika „uprzedniego powiadomienia” właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jest to zawiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Polska. Po złożeniu i zaakceptowaniu przez urząd skarbowy zwolnienia, podatnik otrzyma indywidualny numer identyfikacyjny, który zawiera kod EX.
Kiedy przedsiębiorca nie musi naliczać VAT i wysyłać pliku JPK – CIT?
Otóż przedsiębiorcy, którzy w danym roku nie przekroczyli 200 tysięcy PLN przychodów oraz firmy, które dopiero rozpoczęły swoją działalność w trakcie roku. Zasada ta dotyczy do momentu osiągnięcia przez przedsiębiorcę limitu obrotów ( o których piszemy poniżej), proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.
Limity krajowe i unijne
Warto również uwzględnić fakt, że podatnicy, którzy będą korzystać ze zwolnienia z VAT w państwie członkowskim, w którym nie posiadają siedziby działalności gospodarczej będą zobowiązani do przestrzegania limitu Unii Europejskiej, który wynosi 100 tysięcy EUR obrotu. Po przekroczeniu któregokolwiek z limitów, krajowego – 200 tys. PLN bądź unijnego – 100 tys. EUR, prawo do zwolnienia z VAT przestaje przysługiwać. Zatem ważnym jest aby przestrzegać tych limitów oraz spełniać lokalne warunki, by móc zachować prawo do zwolnienia podmiotowego.
Czy samo zarejestrowanie jako czynny podatnik VAT zwalnia z obowiązku rozliczenia należnego podatku i złożenia deklaracji VAT?
Oczywiście, że nie! Samo zarejestrowanie jako czynny podatnik VAT NIE ZWALNIA przedsiębiorcy z obowiązku rozliczenia należnego podatku! Ponadto przedsiębiorca powinien złożyć deklarację za okresy, w których powinien być już czynnym podatnikiem.
Zmiana sposobu wyliczania limitu zwolnienia z VAT
Od 1 stycznia 2025 roku zmieni się również sposób wyliczania limitu zwolnienia – obecny wynosi 200 tysięcy PLN. Od przyszłego roku do limitu będzie się wliczać również wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a także usługi reasekuracyjne, jednak tylko w przypadku, w którym nie będą one miały charakteru pomocniczego.