Bezpieczeństwo prawne w biznesie. Przestępstwa menadżerskie. Orlik && Partners Raport!
Marcowe śniadanie w gronie najlepszych prawników stolicy, zaowocowało dyskusją w zakresie zagrożeń, na które menadżerowie realizując swoje codzienne obowiązki są narażeni, a często nawet o tym nie wiedzą.
Okazuje się, że nie tylko jest ich sporo, ale też często się nakładają. Takie działania jak nadużycia, niegospodarność, oszustwo, korupcja, unikanie opodatkowania, fałszowanie dokumentów podatkowych, wydają się być wszystkim znane i w oczywisty sposób mogą prowadzić do pouczeń, utraty stanowiska i reputacji, karze grzywny czy nawet pozbawienia wolności.
Czy jednak to jedyne sytuacje, w których w naszym codziennym życiu jesteśmy zagrożeni takimi konsekwencjami? Czy zdajemy sobie sprawę, że działania, które wynikają z nawyku, niewiedzy, czy dobrych praktyk, również mogą powodować zagrożenia natury karnej i karno-skarbowej?
Jednym z takich, po macoszemu traktowanych obowiązków jest rzetelna inwentaryzacja środków trwałych. Jest to na pierwszy rzut oka obszar księgowy, ale tak naprawdę przed wszystkim finansowy, raportowy, wymagający dobrej zarządczości a więc gospodarności w spółce.
Czemu, zatem poprawna Inwentaryzacja jest taka ważna?
W raporcie Orlik & Partners Czytamy:
W bieżącym zarządzeniu biznesem warto mieć na uwadze w szczególności poniższe przepisy prawa, regulujące typowe przestępstwa, które mogą być popełniane przez menadżerów:
Mamy tu zatem zbiór kilku wybranych art. które nie tylko zobowiązują nas do rzetelnego i terminowego przedstawiania faktów, ale mówią też o tym, że istotna jest znajomość przepisów, skoro grożą nam konkretne kary za ich nieprzestrzeganie.
Czy wykonując niepoprawnie inwentaryzacji coś nam grozi?
TAK, zdecydowanie.
Najważniejszy artykuł z kodeksu karnego, który dotyczy nierzetelnej inwentaryzacji, czyli nieprawidłowego wykazania całości posiadanego majątku trwałego, to art. 296 KK, który jasno mówi o nadużyciu zaufania, czyli potocznie niegospodarności. Przypominam nam on że:
W jakim zakresie błędy w inwentaryzacji to przestępstwa menadżerskie ?
- Błędna definicja środka trwałego. Większość księgowych patrzy na środek trwały jedynie w zakresie podatkowym, patrzą zatem tylko na wycinek definicji związanej z jej zmieniająca się wartością. Ustawa o podatku CIT definiuje próg rejestracji środka trwałego powyżej 10 000 wartości jednostkowej.
Zgodnie z art. 22 f ust. 3 ustawy o PIT odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. Środkiem trwałym lub wartością niematerialną lub prawną nazywane są natomiast te składniki majątku, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok. Tak więc zgodnie z przywołanym artykułem ustawy o PIT oraz definicją środków trwałych, aby podatnik był zobowiązany do dokonywania odpisów amortyzacyjnych na zasadach ogólnych, wartość składnika majątku musi być wyższa niż 10 000 zł a zakładany okres jego użytkowania dłuższy niż rok.
- Ewidencjonowanie tylko środków trwałych wysokocennych – powyżej 10 000 wartości początkowej.