Dlaczego stary kod kreskowy jest lepszy do środków trwałych!
Kody QR to nowy obok kodów RFID pomysł na znakowanie przedmiotów. Z pewnością sprawdzić się może na zabezpieczonych powierchniach lub przedmiotach szybkozbywalnych. Zastanówmy się, czy jednak nadaje się na środki trwałe?
Ze względu na to, że środki trwałe są regularnie dotykane, myte, przecierane, stosowane są na nich środki chemiczne, dezynfektyjne często nadruk na etykiecie się częciowo ściera. O ile kod kreskowy „czyta” się na całej długości pionowych kresek, o tyle w kodzie QR musza być zachowane konkretne, w sumie dorbne elementy aby się zczytywał. W efekcie jedno małe wytarcie i kod się nie „czyta” a środek musi być spisywany ręcznie. Ta trudnośc jest oczywiście marginalna w przypadku, w którym etykiety umieszczane są na przedmiotach takich jak szafy wnękowe czy wewnętrzne drzwiczki szafek, jednak kiedy sprawa dotyczy obudowy komputera czy urządzeń na produkcji, wygląda to już zupełnie inaczej.
Na takie środki częściej dotykane, gdzie etykieta może zostać uszkodzona najlepiej sprawdzają się trwałe etykiety z dobrym nadrukiejm z kodem kreskowym dodatkowo zabezpieczone „okienkiem” czyli etykietą bezbarwną okrywającą etykietę zadrukowaną. Nawet częściowo uszkodozna taka etykieta, jeśli zachowała się choć część kodu kreskowego da się dobrze przeczytać przez czytniki kodów kreskowych.
Warto zatem stosować stare dobre kody kreskowe i korzystać z rekomendacji doświadczonych firm, które testują swoje etykiety u Klientów ponad 20 lat.
0 komentarzy zostaw komentarz