kody QR

Kody QR – NIE!

Dlaczego stary kod kreskowy jest lepszy niż kody QR środków trwałych?

Kody QR to nowy obok kodów RFID pomysł na znakowanie przedmiotów. Z pewnością sprawdzić się może na zabezpieczonych powierzchniach lub przedmiotach szybkozbywalnych. Zastanówmy się, czy jednak nadaje się na środki trwałe?

Ze względu na to, że środki trwałe są regularnie dotykane, myte, przecierane, stosowane są na nich środki chemiczne, dezynfekcyjne często nadruk na etykiecie się częściowo ściera. O ile kod kreskowy „czyta” się na całej długości pionowych kresek, o tyle kody QR muszą zachowywać konkretne, w sumie drobne elementy, aby się sczytywał. W efekcie jedno małe wytarcie i kod się nie „czyta” a środek musi być spisywany ręcznie. Ta trudność jest oczywiście marginalna w przypadku, w którym etykiety umieszczane są na przedmiotach takich jak szafy wnękowe czy wewnętrzne drzwiczki szafek, jednak kiedy sprawa dotyczy obudowy komputera czy urządzeń na produkcji, wygląda to już zupełnie inaczej.

Na takie środki częściej dotykane, gdzie etykieta może zostać uszkodzona najlepiej, sprawdzają się trwałe etykiety z dobrym nadrukiem z kodem kreskowym dodatkowo zabezpieczone „okienkiem” czyli etykietą bezbarwną okrywającą etykietę zadrukowaną. Nawet częściowo uszkodzona taka etykieta, jeśli zachowała się, choć część kodu kreskowego da się dobrze przeczytać przez czytniki kodów kreskowych.

Warto zatem stosować stare dobre kody kreskowe i korzystać z rekomendacji doświadczonych firm, które testują swoje etykiety u Klientów ponad 20 lat.