To pytanie zadają sobie przedstawiciele działu zakupów, administracji czy księgowości.
Sezonowość w inwentaryzacji wyznacza Ustawa o Rachunkowości.
Z jednej strony obowiązek mówi o inwentaryzacji co 4 letniej, ale jak dokładnie to wygląda w kwestii terminów:
Rynek należy podzielić na sektory.
Sektor Publiczny
W sektorze spółek państwowy, ministerst, instytutuów, szeroko rozumianych instytucji państwowych, można realizować inwentaryzację środków trwałych w ostatnim kwartale roku do 15 stycznia następnego roku, licząc 4 rok obrotowy. Oznacza to w praktyce, że o ile działania przygotowawcze, które w naszej Metodyce Inwentaryzacje PRO, szczegółowo opisane są w Etapie I, realizować można przed październikiem, o tyle sam spis z natury może najwcześniej rozpocząć się 1 października.
Sektor Prywatny
W sektorze komercyjnym jest o wiele łatwiej. Inwentaryzacje możemy rozpocząć w dowolnym momencie czwartego roku, z odpowiednim zapasem czasu, aby spis i rozliczenie było dokonane do 15 stycznia roku piątego. Daje to spory obszar czasowy, jest w tym jednak pewien haczyk. Chcą korzystać ze wsparcia firmy zewnętrznej specjalizującej się w realizacji projektów inwentaryzacyjnych na zlecenie, warto zakontraktować współpracę jak najwcześniej, czym bowiem bliżej końca roku tym projektów jest coraz więcej, a co za tym idzie dostępność doświadczonych pracowników i sprzętu ograniczona.
Podsumowując, kiedy trzeba zrobić inwentaryzację:
- Inwentaryzację środków trwałych należy wykonać co 4 lata licząc od dnia zakupu pierwszego środka trwałego na firmę. Dla przykładu jeśli w 2010 roku kupiliśmy pierwszy środek trwały, inwentaryzację obowiązkowo wykonamy w 2014 roku licząc do 15 Stycznia 2015 roku. Następną wykonamy w 2018 roku a kolejna wypadnie na 2022 rok.
- Sektor publiczny może wykonać spis z natury od 1 października 4 roku.
- Sektor prywatny ma na to cały rok, zakończenie jednak spisu musi nastąpić do 15 stycznia roku piątego.
- Do końca marca roku piątego należy dokonać wyjaśnień różnic inwentaryzacyjnych, całość wyniku podajemy do sprawozdania finansowego.
- Efektem końcowym inwentaryzacji powinien być raport rekomendacyjny – wskazujący co należy zmienić, poprawić, jak usprawnić proces zarządzania majątkiem trwałym przez cały czas funkcjonowania organizacji. Wskazać jak postępować z likwidacjami, jak zadbać o dobry obieg dokumentów związanych z trwałymi składnikami majątku.
Czemu zatem w branży inwentaryzacji zadajemy sobie pytanie kiedy najlepiej kupić inwentaryzację?
My w IPRO, tak jak pozostałe firmy z branży inwentaryzacji dla swoich Klientów, dysponujemy odpowiednią metodyką (Najlepsza na rynku to Metodyka Inwentaryzacje PRO), sprzętem (kolektory, laptopy, środki transportu) i doświadczonym personelem (w IPRO mamy stały zespół wykonawców spisu). Ich liczba jest jednak ograniczona, obowiązuje zatem zasada kto pierwszy ten lepszy.
Firmy, które w I lub II kwartale roku realizują inwentaryzację zawsze dostają lepsze stawki!
Dla sektora Publicznego dobrą radą jest kontraktować Inwentaryzację w pierwszej połowie roku gwarantując sobie dobre stawki. Krótko mówiąc, jak przychodzi czwarty rok obrotowy i wiemy, że inwentaryzacja nas nie ominie, warto dokonać zapytania rynku, o ceny, sposób realizacji i dostępne terminy i za wczasu zarezerwować sobie nie tylko najlepszą metodykę i profesjonalizm, ale też dobrą cenę i terminy.
Często o szczegółach wykonania Inwentaryzacji piszemy na naszym profilu na portalu LinkedINN, zachęcamy do korzystania z bieżących informacji.